אודות אלין בית נועם

עמותת אלין בית נועם הינה עמותה ללא כוונות רווח הפועלת משנת 1941 למען אנשים עם מוגבלות. העמותה שואפת להתמודד עם סוגיות של הדרה ואפליה של אוכלוסיית אנשים עם מוגבלויות בישראל, תוך בניית תהליכים שיובילו לשינוי פני החברה הישראלית בהקשר לאדם עם המוגבלות, לאיכות חייו, למעמדו וליחס החברה כלפיו ולמתן מענים איכותיים לאוכלוסייה זו.

העמותה מפעילה מזה עשרות שנים מגוון פרויקטים מובילים לסיוע בשיפור איכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות שכליות, פיזיות, חושיות ונפשיות. במקביל לפעילותה לשינוי חברתי בתחום קבלת השונה והאחר, העמותה מסייעת לאנשים עם מוגבלויות פיזיות ושכליות קשות ומורכבות, המשתמשים בכיסאות גלגלים ויש להם צרכים מורכבים בתקשורת.

מרכז פעילותה של העמותה נמצא כיום בקריית אונו בבית נועם שם מפעילה העמותה מספר פרויקטים, ביניהם מרכז יום לבוגרים עם מוגבלויות פיזיות וקוגניטיביות, מערך ייחודי של דיור בקהילה, נופשון, ובריכת שחייה טיפולית.

בנוסף פועלת העמותה בתחום המחקר וההכשרה ומציעה שירותי יעוץ לאנשי מקצוע ולקהל הרחב במסגרת מרכז הערכה לתקשורת תומכת וחליפית ומכון הכשרה ומחקר ללימודי מוגבלות.

העמותה והמרכז בקריית אונו ידועים כשם דבר בעולם המקצועי ומיזמיה הפכו למקום עליה לרגל לאנשי מקצוע, קובעי מדיניות, אנשי אקדמיה ואנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם.

בשנים האחרונות פועלת העמותה להקמת פרויקט חברתי לאומי בשם קריית אלגה – שכונת האפשרויות הבלתי מוגבלות. שכונה חדשה וייחודית זו נבנית לפי גישת העיצוב האוניברסאלי והמכיל, על קרקע שהקצה מנהל מקרקעי ישראל בשטח המועצה המקומית קדימה צורן.

השכונה תשרת ציבור גדול של אנשים עם וללא מוגבלות. נבנים בה מתחמים של דיור קהילתי משולב במעונות לסטודנטים, מרכז יום לאנשים עם מוגבלויות קשות משולב במתנ"ס אזורי, מכון הכשרה ומחקר בתחום לימודי מוגבלות ועיצוב אוניברסאלי ומכיל, בית הארחה/נופשון, מרכז הכשרה תעסוקתית לאנשים עם מוגבלות, מקומות עבודה משלבי אנשים עם מוגבלות, מוזיאון לאמנות חברתית, מרכז ספורט ופנאי הכולל בריכות שחיה, חדר כושר, חדר פילטיס מכשירים, ספא ואולם ספורט רב תכליתי ופארק הרפתקאות אתגרי.

כל המתקנים בשכונה מותאמים ונגישים לכל מגוון ורמות המוגבלות ומיועדים לשימוש משותף של אנשים עם ובלי מוגבלות יחדיו.